Kominek z płaszczem wodnym jest nie tylko estetycznym elementem wyposażenia naszego domu, ale przede wszystkim niezwykle praktycznym rozwiązaniem. Umożliwia bowiem nie tylko ogrzewanie pomieszczenia, a którym się znajduje, ale nawet całego domu oraz wody użytkowej.
Do wyboru mamy dwa rozwiązania: abo współpracę kominka z istniejącą instalacją centralnego ogrzewania, albo jego samodzielne i niezależnie działanie jako podstawowego źródła ciepła. Kominki te funkcjonują bowiem na zasadzie zbliżonej do działania kotłów węglowych, gdzie ciepło dostaje się do pomieszczeń przez grzejniki, jednakże w tym przypadku materiałem grzewczym jest drewno, a ciepło dostaje się do domu dzięki systemowi dystrybucji gorącego powietrza. Warto zaznaczyć, iż działanie ogrzewania kominkowego sprawdza się na powierzchni nie większej niż 180 m2.
Co więcej, w wyniku spalania drewna ogrzewana może być także woda do użytku domowego i to zarówno, kiedy w kominku pali się, jak również kilkanaście godzin po jego wygaśnięciu, jeśli zdecydujemy się na pośrednie podgrzewanie wody przy użyciu zasobnika. Tak więc podgrzewanie wody także może przebiegać na dwa sposoby: albo w układzie przepływowym albo pojemnościowym.
Nowoczesne kominki są przy tym ekologiczne, ponieważ w wyniku spalania drewna do atmosfery dostaje się stosunkowo niewielki poziom zanieczyszczeń, a spaliny podgrzewają wodę. Ich niewątpliwą zaletą są także niskie koszty eksploatacji, w porównaniu z rosnącymi cenami innych paliw (węgla, czy gazu), a jeśli do tego dodać bezawaryjność w działaniu oraz niezwykły klimat, jaki stwarza kominek w salonie, to wszystko przemawia za jego instalacją we wszystkich domach jednorodzinnych. Nie ulega wątpliwości, iż koszty jego założenia szybko się zwrócą.