Posiadanie kominka z płaszczem wodnym wiąże się w wielką wygodą, ale także z pewnymi obowiązkami. Wiadomo, że korzyści płynące z posiadania tego modelu komina są naprawdę wystarczające do tego, aby ten kominek zakupić, jednak należy także pamiętać o konieczności czyszczenia. Wiadomo bowiem, że jeśli utrzymujemy czystość w kanałach i komorach komina pracuje on znacznie bardziej wydajnie i niezawodnie, niezależnie od rodzaju kominka.
Czyszczenie kominka wodnego ma a celu usuniecie osadu powstającego podczas użytkowania, gdyż ma to duży wpływ na sprawność kominka, ponieważ oddziałuje podczas wymiany ciepła pomiędzy czynnikiem grzewczym a spalinami. Codzienna czynnością jaka powtarzamy w sposobie czyszczenia komina jest opróżnianie popielnika oraz podstawowa kosmetyka urządzenia.
Z kolei szybę w drzwiczkach starajmy się czyścić w zależności od stopnia zabrudzenia, każdy z nas wolałby mieć przejrzysty widok palącego się ognia, dlatego też używamy do tego specjalnych detergentów.
Aby zapobiec nadmiernemu osadzaniu się sadzy w komorze załadunkowej bądź też w wymiennikach rurowych należy czyścić w zależności od osadu, jednak przy 2-3 mm zaleca się użycie szczotki stalowej. Stosując środki chemiczne możemy redukować wytwarzanie się sadzy. Ważne jest także to, aby okresowo nasmarować ruchome elementy kominka tj. mechanizmy przepustnicy, raczka do zamykania drzwiczek czy zawiasy.
I oczywiście raz do roku należy wyczyścić przewody spalinowe wykorzystując przy tym szczotkę kominiarską.
Wybierając kominki do naszego domu pamiętajmy o tym, że wymaga on także od nas pielęgnacji i dbałości wówczas kominek niewątpliwie będzie nam służył przez wiele lat.